Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V571HC40
Littelfuse Inc. V571HC40
Part Number
V571HC40
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 910V 40KA DISC 40MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
    8.08486/pcs
  • 180 pcs
Product Parameter
Part NumberV571HC40
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge40kA
Energy770J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts575VAC
Maximum DC Volts730VDC
Capacitance @ Frequency2200pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs