Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V441HB34
Littelfuse Inc. V441HB34
Part Number
V441HB34
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 690V 40KA SQUARE 34MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
    3.98583/pcs
  • 180 pcs
Product Parameter
Part NumberV441HB34
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)622V
Varistor Voltage (Typ)690V
Varistor Voltage (Max)758V
Current - Surge40kA
Energy620J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts440VAC
Maximum DC Volts587VDC
Capacitance @ Frequency2900pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs