Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses SMD075F-2
Littelfuse Inc. SMD075F-2
Part Number
SMD075F-2
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
POLYSWITCH 0.75A HOLD SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberSMD075F-2
Part StatusActive
TypePolymeric
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
Time to Trip300ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)350 mOhm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)1 Ohm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.125" (3.18mm)