Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs S8008VTP
Littelfuse Inc. S8008VTP
Part Number
S8008VTP
Description
SCR NON-SENS 800V 8A TO-251
Littelfuse Inc
    0.34030/pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part NumberS8008VTP
Part StatusActive
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C