Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs S8006LTP
Littelfuse Inc. S8006LTP
Part Number
S8006LTP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
SCR ISOLATED 800V 6A TO-220AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Littelfuse Inc
    0.87000/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberS8006LTP
Part StatusActive
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C