Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs S6010DS3TP
Littelfuse Inc. S6010DS3TP
Part Number
S6010DS3TP
Description
SCR SENS GATE 600V 10A TO-252
Littelfuse Inc
    0.35774/pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part Number S6010DS3TP
Part Status Active
Voltage - Off State 600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max) 6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10A
Current - Hold (Ih) (Max) 8mA
Current - Off State (Max) 5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
SCR Type Sensitive Gate
Operating Temperature -40°C ~ 110°C