Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs S4012DRP
Littelfuse Inc. S4012DRP
Part Number
S4012DRP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
SCR NON-SENS 400V 12A TO-252AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberS4012DRP
Part StatusActive
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.6A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C