Home Product Index Circuit Protection Fuses LMIN020.VP
Littelfuse Inc. LMIN020.VP
Part Number
LMIN020.VP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE AUTO 20A 32VAC/VDC BLADE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
    2.45000/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberLMIN020.VP
Part StatusActive
Fuse TypeAutomotive
Current Rating20A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature (Low Profile)
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorYellow
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.344" H (10.90mm x 3.81mm x 8.73mm)