Home Product Index Circuit Protection Fuses LMIN010.V
Littelfuse Inc. LMIN010.V
Part Number
LMIN010.V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC BLADE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
    0.39500/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberLMIN010.V
Part StatusActive
Fuse TypeAutomotive
Current Rating10A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature (Low Profile)
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorRed
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.344" H (10.90mm x 3.81mm x 8.73mm)