Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses HVR600P150CMFF
Littelfuse Inc. HVR600P150CMFF
Part Number
HVR600P150CMFF
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE RESETTABLE 150MA 60V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberHVR600P150CMFF
Part StatusObsolete
TypePolymeric
Voltage - Max60V (600V Int)
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Current - Trip (It)300mA
Time to Trip5s
Resistance - Initial (Ri) (Min)6 Ohm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)22 Ohm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.496" (12.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Related Products
HVR600P150CF
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE RESETTABLE 150MA 60V RADIAL
In Stock: 0
HVR600P150CFF
Manufacturer: Littelfuse Inc.
In Stock: 0
HVR600P150CMF
HVR600P150CMFF