Home Product Index Circuit Protection Gas Discharge Tube Arresters (GDT) GTCA38-261M-R20-FS
Littelfuse Inc. GTCA38-261M-R20-FS
Part Number
GTCA38-261M-R20-FS
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
GDT 260V 20% 20KA T/H FAIL SHORT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number GTCA38-261M-R20-FS
Part Status Active
Voltage - DC Spark Over (Nom) 260V
Impulse Discharge Current (8/20µs) 20000A (20kA)
Tolerance ±20%