Home Product Index Circuit Protection Fuses FCD121125TP
Littelfuse Inc. FCD121125TP
Part Number
FCD121125TP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 50VDC 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberFCD121125TP
Part StatusObsolete
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.01
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)