Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 0TLN010.T
Littelfuse Inc. 0TLN010.T
Part Number
0TLN010.T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 10A 170VDC NON STD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 634 pcs
Product Parameter
Part Number0TLN010.T
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC170V
Response TimeFast
ApplicationsTelecom
Features-
Class-
ApprovalsCE, UR
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage100kA
Mounting TypeHolder
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)