Home Product Index Circuit Protection Fuses 0874.100MXEP
Littelfuse Inc. 0874.100MXEP
Part Number
0874.100MXEP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
    1.25000/pcs
  • 5 pcs
    1.19000/pcs
  • 10 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number0874.100MXEP
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0054
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)