Home Product Index Circuit Protection Fuses 0663.063HXLL
Littelfuse Inc. 0663.063HXLL
Part Number
0663.063HXLL
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number0663.063HXLL
Part StatusObsolete
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating63mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.05
ApprovalsCSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)