| Part Number | 0257040.PXAPC |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating | 40A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32V |
| Response Time | - |
| Package / Case | Blade, ATO/ATC |
| Mounting Type | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Melting I²t | 3310 |
| Approvals | cULus |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Color | Orange |
| Size / Dimension | 0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm) |