| Part Number | 0257002.L |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32V |
| Response Time | - |
| Package / Case | Blade, ATO/ATC |
| Mounting Type | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Melting I²t | 1.4 |
| Approvals | cULus |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Color | Gray |
| Size / Dimension | 0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm) |
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 8S PLASTIC
In Stock: 2607
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 10SL 12S 12 PLASTIC
In Stock: 2740
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: ER 12 12S 14 14S D/C PLAS
In Stock: 1231
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 14 14S 16 16S PLASTIC
In Stock: 652
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 18 PLASTIC
In Stock: 6017
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 22 24 PLASTIC
In Stock: 2003