Home Product Index Circuit Protection Fuses 02511.25MAT1L
Littelfuse Inc. 02511.25MAT1L
Part Number
02511.25MAT1L
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number02511.25MAT1L
Part StatusActive
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.39
ApprovalsCSA, PSE, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)