Home Product Index Circuit Protection Fuses 025102.5MAT1
Littelfuse Inc. 025102.5MAT1
Part Number
025102.5MAT1
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC
Product Parameter
Part Number025102.5MAT1
Part StatusObsolete
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.721
ApprovalsCCC, CSA, PSE, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)