Home Product Index Circuit Protection Fuses 025101.5MAT1
Littelfuse Inc. 025101.5MAT1
Part Number
025101.5MAT1
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number025101.5MAT1
Part StatusObsolete
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.587
ApprovalsCSA, PSE, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)