| Part Number | 0160004.MR |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 4A |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Slow |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block with Clip |
| Mounting Type | Holder/Surface Mount |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 68.1 |
| Approvals | cULus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.429" L x 0.189" W x 0.189" H (10.90mm x 4.80mm x 4.80mm) |
Manufacturer: Greenlee Communications
Description: MARKER POWER 160
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC 2SMD
In Stock: 3000
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD
In Stock: 2000
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD
In Stock: 0