| Part Number | 0154005.DRTL |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 5A |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Slow |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block with Holder |
| Mounting Type | Holder/Surface Mount |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 53.72 |
| Approvals | PSE, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) |