| Part Number | LTL2P3TGZ2KS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Color | Green |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 21500mcd |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.1V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 23° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 529nm |
| Wavelength - Peak | 532nm |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 12.50mm |