| Part Number | LTL2H3EX1K |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Red |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 5500mcd |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 15° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 629nm |
| Wavelength - Peak | 637nm |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 8.60mm |