| Part Number | LTL-42M6NMHKP |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Green (x 2), Red (x 1) |
| Wavelength - Peak | 565nm, 635nm |
| Configuration | 3 High |
| Current | 90mA Green, 90mA Red |
| Millicandela Rating | 12.6mcd Green, 8.7mcd Red |
| Viewing Angle | 60° |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 2.90mm |
| Voltage Rating | 2.1V Green, 2V Red |
| Mounting Type | - |
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED CBI 3MM BRIGHT RED RED DIFF
In Stock: 0