Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Battery Chargers LTM8061IV-4.2#PBF
Linear Technology LTM8061IV-4.2#PBF
Part Number
LTM8061IV-4.2#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC BATTERY CHARGER 4.2V 77-LGA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Battery Chargers
Linear Technology
In Stock 425 pcs
    4.98600/pcs
  • 25 pcs
    4.25652/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberLTM8061IV-4.2#PBF
Part StatusActive
Battery ChemistryLithium-Ion/Polymer
Number of Cells1
Current - ChargingConstant - Programmable
Programmable FeaturesCurrent, Timer
Fault Protection-
Charge Current - Max2A
Battery Pack Voltage4.2V
Voltage - Supply (Max)32V
Interface-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)