| Part Number | LTC693CSW |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms Minimum |
| Voltage - Threshold | 4.4V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: BOOK LINEAR TECH APPS 1997 VOL 3
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG 3DIGIT BLUE 0.28 CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG .276" DIGIT RED CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG 3DIGIT RED 0.28" CA
In Stock: 0