| Part Number | LTC6261IDC#TRMPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 7 V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 30MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 50nA |
| Voltage - Input Offset | 400µV |
| Current - Supply | 245µA |
| Current - Output / Channel | 40mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8 V ~ 5.25 V, ±0.9 V ~ 2.625 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x2) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP QUAD 1.3MHZ RR 16MSOP
In Stock: 37
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP QUAD 1.3MHZ RR 16MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP QUAD 1.3MHZ RR 16MSOP
In Stock: 37
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP QUAD 1.3MHZ RR 16MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP 30MHZ RRIO 6TSOT
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP 30MHZ RRIO 6TSOT
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO 6DFN
In Stock: 0