| Part Number | LTC4420CDD#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Source Selector Switch |
| FET Type | N-Channel |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Delay Time - ON | - |
| Delay Time - OFF | - |
| Current - Output (Max) | 1.6A |
| Current - Supply | 3.6µA |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 18 V |
| Applications | Battery Backup |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 12-DFN (3x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12DFN
In Stock: 119
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12MSOP
In Stock: 5
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12DFN
In Stock: 62
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12MSOP
In Stock: 279
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SOURCE SELECTOR SWITCH 12MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SUPERCAP CHARGER 12-DFN
In Stock: 107
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SUPERCAP CHRGR DIO/MON 12DFN
In Stock: 0