| Part Number | LTC4080XEMSE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells | 1 |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | - |
| Fault Protection | - |
| Charge Current - Max | 525mA |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Interface | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-DFN
In Stock: 24
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-MSOP
In Stock: 250
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-DFN
In Stock: 353
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-MSOP
In Stock: 169
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CHARGER LI-ION 10-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC USB POWER MANAGER 10-DFN
In Stock: 643
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC USB POWER MANAGER 10-DFN
In Stock: 0