| Part Number | LTC4071IMS8E#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells | - |
| Current - Charging | - |
| Programmable Features | - |
| Fault Protection | - |
| Charge Current - Max | - |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max) | - |
| Interface | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LI-ION/POLY BATT CHARGER 8DFN
In Stock: 1000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT CHRGR LIION/POLY 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LIION/POLY BATT CHARGER 8MSOP
In Stock: 1449
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT CHRGR LIION/POLY 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT CHRGR LIION/POLY 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT CHRGR LIION/POLY 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT CHRGR LIION/POLY 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT CHRGR LIION/POLY 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LI-ION BATTERY CHARGER 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LI-ION/POLY BATT CHRGR 8-DFN
In Stock: 0