| Part Number | LTC3824IMSE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 60 V |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 600kHz |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 32QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 32QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FLYBACK TSOT23-6
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FLYBACK TSOT23-6
In Stock: 0