| Part Number | LTC3802EUH#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Phases | 2 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 30 V |
| Frequency - Switching | 330kHz ~ 750kHz |
| Duty Cycle (Max) | 89% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 32QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 32QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FLYBACK TSOT23-6
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FLYBACK TSOT23-6
In Stock: 0