| Part Number | LTC3531EDD-3#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Fixed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.02V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 200mA |
| Frequency - Switching | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BOOST ADJ 0.6A 10DFN
In Stock: 963
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BOOST ADJ 0.6A 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST ADJ 0.6A 10MSOP
In Stock: 1938
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST ADJ 0.6A 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BOOST ADJ 0.2A 8DFN
In Stock: 1436
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BOOST ADJ 0.2A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST 3.02V 0.2A 8DFN
In Stock: 696
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST 3.02V 0.2A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST 3.32V 0.2A 8DFN
In Stock: 1175
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST 3.32V 0.2A 8DFN
In Stock: 0