| Part Number | LTC3256MPMSE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) |
| Function | Automotive |
| Number of Outputs | 2 |
| Frequency - Switching | - |
| Voltage/Current - Output 1 | 5V, 100mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 3.3V, 250mA |
| Voltage/Current - Output 3 | - |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage - Supply | 5.5 V ~ 38 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.2V SOT23
In Stock: 1000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.2V SOT23
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.5V SOT23
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.5V SOT23
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.5V SOT23
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP ADJ 10MSOP
In Stock: 368
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP ADJ 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.2V 10MSOP
In Stock: 478
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.2V 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10MSOP
In Stock: 722