| Part Number | LTC1850CFW#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1.25M |
| Number of Inputs | 8 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | Selectable Address |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 10BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 121
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 10BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 10BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 10BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 640
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 36
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 1.25MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 8CH 10BIT 400KSPS 48TSSOP
In Stock: 106
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 8CH 10BIT 48-TSSOP
In Stock: 0