| Part Number | LTC1730ES8-4.2#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 1 |
| Current - Charging | Constant, Pulsed |
| Programmable Features | Timer |
| Fault Protection | Over Current |
| Charge Current - Max | 1A |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max) | 12V |
| Interface | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT PULSE CHRGR LI-ION16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT PULSE CHRGR LI-ION16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT PULSE CHRGR LI-ION 8SOIC
In Stock: 322
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT PULSE CHRGR LI-ION 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP
In Stock: 44
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP
In Stock: 377
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP
In Stock: 0