| Part Number | LTC1710CS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 2 |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | I²C, SMBus |
| Voltage - Load | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - |
| Current - Output (Max) | 300mA |
| Rds On (Typ) | 400 mOhm |
| Input Type | - |
| Features | - |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8SOIC
In Stock: 120
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HISIDE SWTCH SMBUS DUAL 8SOIC
In Stock: 0