| Part Number | LTC1690CS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 30mV |
| Data Rate | 5Mbps |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-MSOP
In Stock: 147
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-DIP
In Stock: 164
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-SOIC
In Stock: 1228
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-DIP
In Stock: 63
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MOSFET DVR N-CH DUAL 8-SOIC
In Stock: 3597
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MOSFET DVR N-CH DUAL 8-SOIC
In Stock: 0