| Part Number | LTC1668IG#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 20ns (Typ) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| INL/DNL (LSB) | ±8 (Max), ±1 |
| Architecture | Current Steering |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC SMPL SHTDWN 16BIT 36-SSOP
In Stock: 35
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC W/SHUTDOWN 16BIT 36-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC W/SHUTDOWN 16BIT 36-SSOP
In Stock: 98
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC W/SHUTDOWN 16BIT 36-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP
In Stock: 74
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP
In Stock: 121
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP
In Stock: 0