| Part Number | LTC1667CG |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 20ns (Typ) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | Current Steering |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: BOOK LINEAR TECH APPS 1997 VOL 3
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG 3DIGIT BLUE 0.28 CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG .276" DIGIT RED CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG 3DIGIT RED 0.28" CA
In Stock: 0