Linear Technology LTC1475CMS8-3.3#PBF
Part Number
LTC1475CMS8-3.3#PBF
Description
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8MSOP
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Linear Technology
In Stock 665 pcs
    2.33700/pcs
  • 25 pcs
    1.58256/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberLTC1475CMS8-3.3#PBF
Part StatusActive
FunctionStep-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Buck-Boost, SEPIC
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output750mA (Switch)
Frequency - Switching-
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)