| Part Number | LTC1391IGN#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Switch Circuit | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Number of Circuits | 1 |
| On-State Resistance (Max) | 75 Ohm |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 400ns, 200ns |
| -3db Bandwidth | - |
| Charge Injection | 2pC |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 5pF, 10pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 5nA |
| Crosstalk | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP
In Stock: 51
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
In Stock: 1096
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP
In Stock: 211
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP
In Stock: 85
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
In Stock: 146
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP
In Stock: 231
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP
In Stock: 0