| Part Number | LT3952IFE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 3V |
| Voltage - Supply (Max) | 42V |
| Voltage - Output | 60V |
| Current - Output / Channel | 4A (Switch) |
| Frequency | 215kHz ~ 3MHz |
| Dimming | Analog, PWM |
| Applications | Automotive, Backlight |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER 60V 4A 28TSSOP
In Stock: 304
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER 60V 4A 28TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER 60V 4A 28TSSOP
In Stock: 273
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER 60V 4A 28TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER 60V 4A 28TSSOP
In Stock: 409
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER 60V 4A 28TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 5A 36QFN
In Stock: 135
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 5A 36QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 5A 36QFN
In Stock: 32
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 5A 36QFN
In Stock: 0