| Part Number | LT3782EFE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Phases | 2 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6 V ~ 40 V |
| Frequency - Switching | 154kHz ~ 465kHz |
| Duty Cycle (Max) | 94% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Enable, Reset, Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FWRD CONV 20SSOP
In Stock: 54
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FWRD CONV 20SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FWRD CONV 20SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR FWRD CONV 20SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BOOST 28TSSOP
In Stock: 425
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BOOST 28TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BOOST 28QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BOOST 28QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BOOST 28TSSOP
In Stock: 0