| Part Number | LT3085IDCB#TRMPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0V |
| Voltage - Output (Max) | 36V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 500mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Supply | 10.1µA ~ 1mA |
| PSRR | 90dB ~ 20dB (120Hz ~ 1MHz) |
| Control Features | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN
In Stock: 7000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP
In Stock: 5771
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP
In Stock: 1549
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP
In Stock: 966
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP
In Stock: 0