| Part Number | LT3050EMSE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 45V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 44.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.55V @ 100mA |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Supply | 90µA ~ 5.2mA |
| PSRR | 85dB (120Hz) |
| Control Features | Current Limit, Enable, Soft Start |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 12-MSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.1A 12DFN
In Stock: 1500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.1A 12DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 3.3V 0.1A 12DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 3.3V 0.1A 12DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 5V 0.1A 12DFN
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 5V 0.1A 12DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.1A 12MSOP
In Stock: 1468
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.1A 12MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 3.3V 0.1A 12MSOP
In Stock: 965
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 3.3V 0.1A 12MSOP
In Stock: 0