| Part Number | LT3020EDD#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.2V |
| Voltage - Output (Max) | 9.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.285V @ 100mA |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Supply | 250µA ~ 3.5mA |
| PSRR | 64dB (120Hz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN
In Stock: 1475
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.2V 0.1A 8DFN
In Stock: 112
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.2V 0.1A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.5V 0.1A 8DFN
In Stock: 76
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.5V 0.1A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN
In Stock: 213
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.1A 8MSOP
In Stock: 1314