| Part Number | LT3010HMS8E#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 80V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.275V |
| Voltage - Output (Max) | 60V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 50mA |
| Current - Output | 50mA |
| Current - Supply | - |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP
In Stock: 7852
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP
In Stock: 2500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP
In Stock: 254
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP
In Stock: 2500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP
In Stock: 3206