| Part Number | LT1785ACS8#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 20mV |
| Data Rate | 250kbps |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18-DIP
In Stock: 103
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18SOIC
In Stock: 358
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18-DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18SOIC
In Stock: 58
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16-DIP
In Stock: 528
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC
In Stock: 370
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC
In Stock: 398